Nedir Bu Sosyal Medya İmajı

Yediden yetmişe herkesin, büyük küçük tüm işletmelerin içinde olduğu kocaman bir ağ düşünün. Tek bir tıkla sizden değil kilometreler, kıtalar uzakta bir kişi ile ilgili bilgi sahibi olabileceğiniz bir ağ, bu ağ öyle ki elması taş, taşı ise elmas olarak gösterebilme yeteneğine sahip. Veya çok iyi görünürken bir anda tüm dünyanın size düşman olması mümkün. Kaygan bir zemin aslında...

İşte bu ağda sizi tanıyan ve tanımayanların gördüğü şeyler sonucu edindiği izlenimler sizin sosyal medya imajınızı oluşturur. Örneğin bir firma her ne pazarlıyor olursa olsun, sosyal medyasındaki imajla eş değer bir kıymete sahiptir. Çalışanlarından birinin yapacağı bir hata, söyleyeceği olumsuz bir söz büyük kitlelerin boykotuna sebep olabilmektedir. Yakın zamanda bir kozmetik zinciri mağazanın personeli küçük bir kıza hırsızlık şüphesi ile kötü davranmış ve bu sosyal medyada hızla yayılarak duyulmuştu. Firma zedelenen bu imajını (ki firmanın suçu var mıydı yok muydu, bu boykot haklı kıydı yoksa haksız mı tartışılır) düzeltmek için epey uğraşmıştı.

Olumlu bir örnek vermek gerekirse yine bir zincir mağaza, soğuk kış gecelerinde mağaza içine aldıkları sokak hayvanları ile sosyal medyayı sallamış, birçok kişinin özellikle alış veriş yapmayı tercih ettiği yer haline gelmişti hatırlarsanız. 

İşte tüm bunlar sosyal medya imajınızı oluşturan eylemlerdir. İster kişisel ister kurumsal hesaba sahip olun fark etmeksizin bu başlık altındaki yazılarda imajınızı nasıl oluşturabileceğinizi, kriz anında neler yapmanız gerektiğini ve bunun gibi birçok ipucunu sizinle paylaşacağız.